Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Rekonstrukce prsu je chirurgický zákrok, při němž operatér obnoví tvar prsu u ženy, která podstoupila mastektomii. Viz také rekonstrukce.

Rekonstrukce jícnu je chirurgický zákrok, který se provádí po ezofagektomii – tedy chirurgickém odstranění jícnu nebo jeho části (nejčastěji kvůli rakovině jícnu). Aby mohl pacient po operaci opět jíst a pít, je potřeba „znovu vytvořit“ chybějící část jícnu. Rekonstrukce jícnu se nejčastěji provádí tím způsobem, že chirurg „povytáhne“ pacientův žaludek směrem nahoru, a sešije k sobě oba konce jícnu, které vznikly odstraněním jeho nemocné části (viz obrázek). Další (méně často používanou) možností je spojit vzniklé konce jícnu pacientovou vlastní tkání, která je odebrána ze žaludku, tlustého střeva nebo tenkého střeva. Obrázek: Nejčastěji používaný postup rekonstrukce jícnu – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také rekonstrukce, jícen.

Rekonstrukce v souvislosti s lékařstvím je odborný výraz pro „znovuvytvoření“ něčeho, co bylo poškozeno, zničeno nebo záměrně odoperováno. Příklady: rekonstrukce prsu – provádí se po rozsáhlé operaci (mastektomii), kterou žena podstoupila kvůli rakovině prsu, rekonstrukce jícnu – provádí se po ezofagektomii, tedy chirurgickém odstranění jícnu nebo jeho části (nejčastěji kvůli rakovině jícnu), rekonstrukční chirurgie – podobor chirurgie, který se zabývá obnovou tvaru a funkce poškozených, zničených nebo záměrně odoperovaných tkání, apod. Odvozené přídavné jméno je rekonstrukční.

Prs je žlázový orgán na hrudníku. Prs se skládá z pojivové tkáně, tukové tkáně a prsní tkáně, která obsahuje mléčné žlázy.

Paličkovité prsty jsou deformované špičky prstů (včetně nehtů), které jsou spojeny s řadou různých onemocnění, obvykle dýchacího systému (např. CHOPN, idiopatická plicní fibróza, zhoubné nádory plic, tuberkulóza) nebo kardiovaskulárního systému (např. některé vrozené srdeční vady).

Karcinom prsu je odborný název pro rakovinu prsu. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění u žen. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt karcinomu prsu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Viz také karcinom, prs.

Články prstů na nohou (lat. ossa digitorum pedis) jsou dlouhé kosti, které jsou napojeny na nártní kosti a společně tvoří kostěný základ prstů na nohou. S výjimkou palce, který má pouze dva články, má každý prst tři články. Jedná se o párové kosti, v každé noze je jich 14. Články prstů na nohou se řadí mezi kosti dolní končetiny. Viz také kostra, kosti dolní končetiny.

Lalůčky prsní žlázy jsou miniaturní útvary, které jsou součástí mléčné žlázy uvnitř prsu, a v době kojení vytvářejí mateřské mléko. Z lalůčků prsní žlázy pak mlékovody odvádějí mateřské mléko do bradavky. Viz také mléčné žlázy.

Intervalový karcinom prsu je karcinom prsu, který je diagnostikován v době mezi pravidelným screeningovým mamografickým vyšetřením, které se jevilo jako normální (tzn. jeho výsledkem byl negativní nález), a dalším screeningovým mamografickým vyšetřením. Odborníci přitom rozlišují: pravý intervalový karcinom prsu – zhoubný nádor při posledním screeningovém mamografickém vyšetření skutečně nebyl přítomen, přehlédnutý intervalový karcinom prsu – zhoubný nádor při čtení snímku z poslední screeningové mamografie byl přítomen, ale byl přehlédnut. Intervalové karcinomy prsu často bývají větší, rychleji rostou a šíří se, a mají horší prognózu než karcinomy prsu zjištěné při screeningovém mamografickém vyšetření. Problematika intervalových karcinomů prsu je předmětem intenzivních výzkumů, aby lékaři byli schopni lépe identifikovat ženy, pro které by bylo přínosem častější mamografické vyšetření nebo jiná vyšetření, která by pomohla včas odhalit zhoubný nádor prsu. Viz také karcinom, karcinom prsu.

Samovyšetření prsu je pravidelná prohlídka a prohmatání prsů a jejich bezprostředního okolí, které by měla 1× měsíčně provádět každá žena přibližně od 25. roku věku. Pravidelným samovyšetřováním se žena nejlépe seznámí se strukturou svých prsů a bude schopna posoudit případné změny, pokud nějaké nastanou. Zaznamená-li si žena při samovyšetření prsů podezřelou změnu, měla by kontaktovat lékaře. Ženy s genetickou predispozicí ke zhoubným nádorům prsu by měly provádět samovyšetření již od 18. roku věku, a po konzultaci se svým gynekologem by měly pravidelně navštěvovat specializované pracoviště za účelem individualizovaných („na míru šitých“) preventivních vyšetření. Od 40. roku věku se ženy mohou zapojit do programu screeningu rakoviny prsu.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků